Boy Kills World
Film: Boy Kills World

Boy Kills World

På ett brutalt sätt blir Boy av med både hörseln och talförmågan som barn när hans familj mördas och han flyr in i djungeln. Där tränas Boy av en mystisk shaman och blir en livsfarlig mördarmaskin som beger sig ut för en blodig hämnd i en korrupt postapokalyptisk dynasti.

Om filmen

Boy Kills World på TV

Här ser du när Boy Kills World visas på TV under de närmaste sju dagarna.

  1. TV6 logotyp TV6

Streama Boy Kills World

Boy Kills World finns just nu att hyra eller köpa digitalt i Sverige.

Uthyrning

Köp

Skådespelare

  • Bill Skarsgård
    Boy
  • Jessica Rothe
    June27
  • H. Jon Benjamin
    Voice of Boy (voice)
  • Michelle Dockery
    Melanie Van Der Koy
  • Brett Gelman
    Gideon Van Der Koy

Filmskapare

  • Moritz Mohr
    Regissör
  • Tyler Burton Smith
    Manus
  • Arend Remmers
    Manus

Mer om Boy Kills World (2024)

I den gripande och actionpackade filmen 'Boy Kills World', får vi följa den tragiska och våldsamma resan av en ung man känd endast som Boy, spelad av den karismatiske Bill Skarsgård. Efter att ha förlorat sin familj och sin förmåga att tala och höra, finner Boy sig själv i en djungel där han under ledning av en mystisk shaman omvandlas till en ohejdbar hämndens ängel. Med en unik blandning av tystnad och våld navigerar han genom en korrupt och postapokalyptisk värld för att utkräva hämnd. Jessica Rothe tar rollen som June27, en nyckelfigur i Boys liv, medan H. Jon Benjamin ger röst åt Boys inre tankar, vilket tillför en djupare dimension till karaktären. Regisserad av Moritz Mohr, är 'Boy Kills World' en visuell fest som inte bara utforskar hämndens psykologi utan också kostnaden av våld. Filmen, som hade premiär den 24 april 2024, har en speltid på 110 minuter och har redan dragit in över 3 miljoner dollar, mot en budget på cirka 18 miljoner kronor. Det är en film som inte lämnar någon oberörd, en berättelse om förlust, överlevnad och den obevekliga strävan efter rättvisa.

Liknande filmer

Tyckte du om Boy Kills World? Här har vi samlat liknande filmer som vi tror att du kommer att uppskatta. Utforska våra rekommendationer och hitta nästa favorit!